Сведоци смо трагичних догађаја који су се ових дана десили у Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду и местима у околини Младеновца и Смедерева. Иако наша школа важи за  једну од најбезбеднијих, морамо сви заједно учинити све што је у вашој и нашој моћи како не би дошло до непредвиђених и непријатних догађаја.

Време у којем живимо и у којем одрастају наша деца носи са собом многе факторе ризика  Ово се пре свега односи на медије који пласирају непримерене садржаје у којима доминира насиље, друштвене мреже, навијачке групе, вршњачко насиље и слично. Све ово заједно утиче на понашање наше деце и неки од њих нажалост прихватају многе негативне појаве као модел понашања.

Можда ми не можемо променити те негативне појаве, али можемо, свако у свом домену, деци указати на њих, разговарати са њима и саветовати како да се понашају у одређеној ситуацији.

• Ми у школи ћемо свакодневно разговарати са децом, одговарати на сва њихова питања, саветовати како да се понашају у школи, али и ван ње. У овом животном добу ученици су изложени разним искушењима и изазовима, а на нама одраслима је одговорност да их усмеримо на праве вредности.
  • У дежурство ћемо укључити све раднике који се тог дана према распореду налазе у нашој школи.
  • Превентивно утицати на било какву појаву вршњачког насиља, а уколико до њега дође поступити по Правилнику о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање и одмах укључити надлежне институције и органе.
  • Строго контролисати већ забрањену употребу мобилних телефона.
  • Сваку претњу од стране ученика, родитеља или радника школе  по сазнању пријављивати надлежним органима.

Родитељи,

• Разговарајте отворено са својом децом. Укажите им на све опасности којима су изложени на интернету и друштвеним мрежама. Контролишите њихове мобилне телефоне и сајтове које посећују.
  • Указујте им свакодневно на позитивне вредности у друштву и окружењу. Не подржавајте и утичите на лоше навике које примећујете код своје деце.
  • Водите рачуна где и са ким проводе слободно време.
  • Утичите на њих да разговарају са вама о сваком проблему који их мучи.
  • Уколико имају било какав проблем у школи молимо вас да одмах пријавите учитељици, разредном старешини, педагогу или директору школе, како би без одлагања решавали исти.
  • Уколико проблем постоји у односима ученик – ученик, родитељ – родитељ,  ученик – наставник или родитељ- наставник не продубљујте га, већ нам се обратите да га решимо на најбољи могући  начин за све.
  • Не вршите неосноване и неаргументоване притиске на раднике школе јер ће у противном и они бити принуђени да затраже заштиту
  • Не ширите непроверене и лажне информације са друштвених мрежа на одељењским групама.

Учинимо заједно све да нам деца буду срећна и безбедна!

КОЛЕКТИВ ОШ “ЂУРА ЈАКШИЋ“ ПАНЧЕВО

ОШ "Ђура Јакшић" Обавештење поводом недавних догађаја https://www.osdjjaksic.edu.rs/ ОШ "Ђура Јакшић" https://www.osdjjaksic.edu.rs/templates/gk_academy/images/logo.png