ОШ "Ђура Јакшић" Панчево

Школа „Ђура Јакшић“ је једна од десет основних школа у граду Панчеву.

По броју ученика и одељења спада у ред средњих школа, али по традицији је једна од најстаријих и најуспешнијих. Зграда школе изграђена је 1912. године, са радом је почела 1913. године. До данас није прекидан рад у школи.

С обзиром да се школа налази у ужем центру града, повезана је мрежом улица, тако да је доступна ученицима који живе на локацијама које су удаљене од школе. Захваљујући тако повољној локацији и близини аутобуске станице, нашу школу похађају и ученици из удаљених делова града, као што су Скробара, Дубока Бара, Баваништански пут и Стари Тамиш. За долазак у школу, као и повратак у ова насеља користи се бесплатан локални превоз, а Град Панчево је обезбедио средства.

Специфичност је да виши разреди, тј. ученици 5. до 8. разреда, похађају наставу само у преподневној смени, што одговара великом броју родитеља, а нарочито ученицима који се баве спортом, јер се већина тренинга одвија у вечерњим сатима.

Химна школе

У школи постоје и две групе ученика који похађају продужени боравак. Заинтересованост родитеља и ученика првог и другог разреда је изнад свих очекивања,. Имамо 60 пријављених ученика, Надaмо се да неће бити ограничења броја ученика у боравку због поштовања епидемиолошких мера. Ако будемо принуђени продужени боравак ће похађати деца чији оба родитеља имају обавезу да раде на радном месту. Због ограничења група, ови ученици ће имати предност, али очекујемо да ће се ситуација са вирусом поправити и да ће сви заинтересовани ученици моћи да похађају наставу у продуженом боравку.

Без обзира на све отежавајуће околности наметнуте споља, оно што карактерише нашу школу, јесте огромна преданост свом позиву, видљива љубав према деци, перманентно неговање позитивног духа и промовисање суштинских и квалитетних породичних и животних вредности.

Реализација наставе у ООО реализује се у 3. Први циклус обухвата полазнике од I до IV рзреда, други циклус полазнике V и VI разреда и трећи циклус полазнике VII и VIII разреда. Похађање нставе у сваком циклусу траје по годину дана. Школски тим наше школе прошао је неопходну обуку , чиме је оспособљен за рад са одраслим полазницима. Школа је 2013. године верификована за рад у ООО. Пре две године смо добили сагласност Покрајинског секретаријата за отварање издвојеног одељења при Казнено поправном заводу Панчево.

Мисија

• Квалитет наставног процеса ;
  • Квалитет постигнућа ученика;
  • Подстицање унутрашње и сазнајне мотивације, истраживачког духа, радозналости, односно активног учешћа ученика у настави;
  • Безбедност у школи;
  • Уважавање индивидуалних разлика међу ученицима у погледу начина учења и брзине напредовања,каои уважавање специфичности сваког одељења понаособ-прилагођавањем наставе могућностима, способностима, интересовањима и потребама;
  • Неговање квалитетног и здравог начина живота и рада, указивањем и промовисањеметичких и естетских вредности и прихватљивих животних стилова; Промовисање примера и указивање на квалитетни вредносни систем;

Визија

• Учење и образовање-као унутрашња потреба (унутрашња мотивисаност) (самовредноваће се у шк.2021/22. год.);
  • Заснованост наставног и ваннаставног образовања на интегрисаном наставном програму у којем постоји хоризонтална и вертикална повезаност између наставног градива, с циљем смисленог повезивања и изградње трајних и употребљивих знања и вештина(самовредноваће се у шк.2021/22. год.);
  • Континуирана применљивост суштинских системских вредности у сопственом и колективном животу и раду и живљење у складу са тим;

Пословни подаци:

Адреса: Лава Толстоја 30, Панчево