Osnovni podaci o školi

Istorijat i lokacija

Naša škola, OŠ,,Đura Jakšić“, kao jedna od najstarijih u gradu, počela je da se gradi 1912.godine, a sa radom je počela 01.09.1913.godine.

Godine 1941. u školu se uselila nemačka vojska, koja je boraveći u njoj, uništila zgradu i nameštaj. Rad u školi je obnovljen 1946.godine, kada je počela sa radom Osnovna škola br.6. Posle rata, u istoj zgradi je radila Industrijska srednja škola, kasnije nazvana Tehnička i Internat tehničke škole.

Godine 1953. škola dobija ime ,,Đura Jakšić“.

Druga adaptacija, dogradnja i rekonstrukcija škole je urađena 1981.godine, kada su dograđeni novi mokri čvorovi, krov, elektro i vodovodne instalacije i centralno grejanje na gas.

Površina školske zgrade iznosi 2.398 m2, dvorišta 2.456 m2 i sportskih terena 679 m2.

Danas, po broju učenika u odeljenjima ( 302 učenika i 16 odeljenja ), spada u red manjih škola (što omogućava individualni pristip svakom učeniku), ali po tradiciji je jedna od najstarijih i najuspešnijih.

Škola se nalazi u naselju ,,Tesla“ u ulici Lava Tolstoja 30 u užem centru grada i povezana je sa mrežom ulica, pa je dostupna i učenicima koji žive na lokacijama udaljenim od škole.

• Školski prostor

- Školski prostor čine: školska zgrada sa 15 učionica, biblioteka, fiskulturna sala, zbornica, kancelarija direktora, sekretara, pedagoga, andragoga, školska arhiva, medijateka, dnevni boravak za učenike, kuhinja, kotlarnica sa radionicom, mokri čvorovi;

- Školsko dvorište;

- Sportski tereni ( košarkaški, rukometni );

- Zelena površina ispred škole.

Školske 2013/2014 godine proslavili smo 100 godina od kada je škola počela sa radom, što je zaista redak jubilej. S obzirom na starost zgrade potrebna su stalna ulaganja kako bi se sačuvala njena funkcionalnost i kako bi se stvorili uslovi za što kvalitetniju realizaciju kako nastavnih, tako i vannastavnih aktivnosti.

Kao prioritet za naredni period, ostaje da se reši problem rekonstrukcije školskog dvorišta, zameni dotrajala stolarija koja je zaista u lošem stanju (ugrade PVC ili aluminijski prozori na školskoj zgradi), uradi fasada na istoj.

ŠKOLSKI PROSTOR

Podrumi

Uprava

Specifičnosti škole

• Škola ima po dva odeljenja u svim razredima.

• Učenici viših razreda ( V-VIII ) pohađaju nastavu u prepodnevnoj smeni, a učenici nižih razreda ( I-IV ) menjaju smenu na dve nedelje;

• U školi radi produženi, dnevni boravak;

• Od 1993. godine u okviru naše škole se relizuje osnovno obrazovanje odraslih ( konsultativnom nastavom i realizovanjem ispita ), a od šk.2010/2011.god..škola je u Projektu Evropske unije i MPS : ,,Druga Šansa“ u okviru koje se nastava realizuje u tri ciklusa:

• Prvi ciklus: od prvog do četvrtog razreda;

• Drugi ciklus: peti i šesti razred;

• Treći ciklus. sedmi i osmi razred;

Radi se o funkcionalnom osnovnom obrazovanju odraslih, sa posebno definisanim standardima postignuća;

• Našu školu pohađaju učenici iz udaljenih krajeva grada i sa periferije, koji koriste besplatan prevoz, jer je Grad Pančevo obezbedio sredstva;

• Negujemo dugogodišnju saradnju sa Domom za nezbrinutu decu ,,Spomenak“;

• Višegodišnji humanitarni rad škole;

• Partnerstvo sa OŠ,Paja  Jovanović“ iz Vršca, kao i sa školom ,,Sveti Nikola“ iz Rumunije ( Deta )
    i Školom „Ljudski vrt“ iz Ptuja (Slovenija)

• Uspešna saradnja sa lokalnom zajednicom i društvenom sredinom;

• Individualizovana nastava...